
Останнім часом у мережі поширюються чутки, що у зв’язку із вступом у дію нової редакції Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» вартість “Зеленої картки” у 2025 році суттєво зросте, що можливо спонукатиме українських водіїв до пошуку альтернативних рішень для мінімізації витрат на страхування.
Ці чутки не відповідають дійсності та можуть призвести до хибних висновків та рішень.
З 2025 року страховим компаніям в Україні буде надана можливість самостійно визначати розмір страхового платежу за договорами міжнародного страхування "Зелена картка", базуючись на внутрішніх критеріях оцінки ризиків та інших ринкових факторах. Ціноутворення стане конкурентним, що відкриє можливості для водіїв порівнювати ціни та вибирати найбільш вигідні пропозиції.
Коли обрати “Зелену картку”?
Якщо ви плануєте виїзд закордон на автомобілі, який зареєстрований в Україні (має українські номерні знаки) або вже експлуатуєте такий автомобіль за межами України, вам необхідно мати чинний договір міжнародного страхування «Зелена картка», який забезпечить страхове покриття відповідальності водія транспортного засобу у разі настання дорожньо-транспортної пригоди закордоном. Основними перевагами наявності у водія української «Зеленої картки» є:
1. Спокійний виїзд з України.
Відповідно до вимог українського законодавства, водій транспортного засобу при виїзді з України повинен мати чинний договір міжнародного страхування «Зелена картка». Представники Держприкордонслужби України здійснюють перевірку за наявністю у водія «Зеленої картки» при перетині ним державного кордону, і у випадку відсутності української «Зеленої картки» (незалежно від факту наявності полісу іноземного прикордонного страхування (!!!) перетин кордону для водія транспортного засобу буде забороненим.
Також, не виключена ситуація, коли за відсутність «Зеленої картки» іноземні контролюючі органи можуть накласти на водія штраф у розмірі приблизно 1 000 євро. На практиці такі ситуації завжди є стресовими для водія та потребують додаткових затрат грошей та часу для їх вирішення.
2. Доступ до 46 країн-членів системи з одним полісом.
Українська “Зелена картка” дозволяє водію транспортного засобу вільно пересуватися між всіма країнами-членами системи (46 держав) без необхідності витрачати кошти та час на укладання іноземних полісів прикордонного страхування.
3. Безпечне оформлення поліса.
Оформлюючи українську “Зелену картку”, ви можете зробити це онлайн на сайті української страхової компанії або її представника. Одразу після оформлення дані про ваш поліс вносяться до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ і ви зможете перевірити чинність страхового сертифіката на сайті МТСБУ. Також звертаємо увагу, що українські та окремі іноземні контролюючі органи під час перевірки українських транспортних засобів здійснюють звірку відомостей, зазначених у «Зеленій картці», із даними Єдиної централізованої бази даних МТСБУ.
При оформленні локального страхового поліса, іншого ніж українська «Зелена картка», варто бути уважним, щоб уникнути шахрайства. У багатьох країнах відсутня централізована база даних, подібна до української, тому перевірка чинності поліса стає неможливою.
У разі ДТП водій із підробленим полісом фактично залишається без страхового захисту. Це означає, що всі витрати на компенсацію завданих потерпілим збитків та штрафи доведеться сплачувати самостійно.
4. Зрозумілий сервіс.
Українському водію іноді складно отримати інформацію про дії при настанні страхового випадку закордоном, особливості його врегулювання та процедури отримання страхового відшкодування через незнання іноземної мови та специфіку вимог національного законодавства у іноземній країні. Однак, маючи українську “Зелену картку”, водій може зателефонувати до служби підтримки українського страховика, з яким укладений договір, та отримати детальні роз’яснення щодо того, що потрібно робити у разі ДТП закордоном.
5. Звернення до Національного бюро “Зелена картка”.
У разі ДТП з вини іншого водія, власник української “Зеленої картки” має право звернутися до Національного бюро країни, де сталася ДТП, щоб отримати консультації у подальшому врегулюванні страхового випадку. Допомогу також можна отримати у ситуаціях, коли ДТП сталася з вини незастрахованого або невстановленого транспортного засобу.
Українська “Зелена картка” залишається логічним вибором для водіїв українських транспортних засобів. Вона забезпечує свободу пересування, надійний захист та зрозумілий сервіс.
Перед поїздкою радимо звернутися до українського страховика та оформити “Зелену картку” онлайн — це швидко, безпечно та вигідно. Звертаємо вашу увагу, що оформити такий страховий сертифікат може лише компанія зі статусом повного члена МТСБУ, перелік доступний за посиланням: https://mtsbu.ua/about/full-member-insurances