
В договорі Автоцивілки зазначаються відомості, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику, тобто впливають на вартість Автоцивілки.
Для зменшення ризику і як наслідок зменшення вартості Автоцивілки за згодою сторін в договорі можуть бути встановлені певні обмеження використання забезпеченого транспортного засобу, а саме:
- використання транспортного засобу з метою надання платних послуг з перевезення пасажирів/багажу,
- вікове обмеження для осіб, допущених до керування транспортним засобом,
- максимальний пробіг транспортного засобу протягом дії договору.
Критерій встановлення обмеження («встановлюється» / «не встановлюється») визначається в розділі 14 договору Автоцивілки, а самі характеристики обмежень (вік, пробіг) у розділі 13.
Які наслідки порушення цих обмежень?
- для потерпілих третіх осіб – ніяких. Страхова компанія здійснить страхову виплату в повному обсязі,
- для страхувальника / особи, яка спричинила ДТП – штраф у десятикратному розмірі вартості Автоцивілки, але не більше 50% здійсненої страховиком страхової виплати.
Як запобігти випадкам порушення встановлених у договорі обмежень?
- контролювати використання транспортного засобу у відповідності до умов договору,
- у разі виникнення потреби змінити обмеження, що встановлені в договорі – звернутися до страховика для переукладення договору на нових умовах.
Як це виглядає на практиці?
Ви уклали договір з наступними обмеженнями:
- автомобіль не використовується для надання платних послуг (наприклад ТАКСІ),
- до керування не допускаються особи молодше 25 років і старше 60 років,
- пробіг протягом періоду дії договору становить 10 тис.км.
В розділі 13 договору відображаються зазначені відомості, а в 14 розділі навпроти кожного з відповідних обмежень проставляється напис «встановлюється».
Отже ви не можете використовувати автомобіль в ТАКСІ, за кермо не може сідати Ваш син у віці 23 роки або дідусь у віці 70 років, а також вам не слід перевищувати встановлений договором пробіг і за період дії договору проїжджати на цьому автомобілі більше ніж 10 тис.км.
Якщо ви розумієте, що ваші обставини або плани змінилися і певні обмеження вам заважають, в такому випадку вам слід звернутися до страхової компанії, з якою укладено договір, для переукладення договору на нових умовах.
При укладанні договору Автоцивілки зверніть особливу увагу на розділ 14 договору.
Страхові компанії з метою збору статистичної інформації пропонують заповнити відомості у розділі 13. Серед них відомості про сферу використання транспортного засобу, вік осіб допущених до керування, показник одометра, максимальний пробіг.
Проте ці відомості можуть вважатися обмеженнями тільки у разі відповідних відміток «встановлюється» у розділі 14 договору.
Наприклад, якщо ви в 13 розділі зазначили максимальний вік водія 60 років, але у 14 розділі зазначили що це обмеження «не встановлюється», то, у випадку необхідності сісти за кермо Вашому дідую у віці 70 років, це не буде вважатися порушенням договору і не призведе до штрафних санкцій.
Свідомо і відповідально підходьте до питання укладення договору Автоцивілки. Це стане запорукою вашого якісного страхового захисту в майбутньому.
Більше інформації про Автоцивілку – у розділі "Освіта": https://mtsbu.ua/education