АВТОЦИВІЛКА: Обов’язок для всіх! Офіційне спростування недостовірної інформації


АВТОЦИВІЛКА: Обов’язок для всіх! Офіційне спростування недостовірної інформації

1. Законодавча позиція: повна пільга скасована

Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) офіційно повідомляє, що будь-які твердження про можливість керування транспортним засобом без чинного договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ, або Автоцивілки) — не відповідають дійсності.

З 1 січня 2025 року набув чинності Закон України
«Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» № 3720-IX, відповідно до якого наявність чинного договору ОСЦПВ є обов’язковою для всіх водіїв без винятку.

Усі власники наземних транспортних засобів, що беруть участь у дорожньому русі, зобов’язані мати чинний поліс Автоцивілки.

2. Вимоги Закону та Правил дорожнього руху

Обов’язок мати поліс.
Відповідно до статті 7 Закону, на території України дозволено використання лише забезпечених транспортних засобів — тобто тих, що мають чинний договір ОСЦПВ. Поліс має бути укладений до початку використання транспортного засобу в дорожньому русі.

Вимога ПДР.
Пункт 2.1 (підпункт ґ) Правил дорожнього руху зобов’язує водія мати при собі чинний страховий поліс (у паперовій або електронній формі), відомості про який підтверджуються інформацією з Єдиної централізованої бази даних або сертифікатом «Зелена картка».

Відповідальність.
Керування без чинного поліса тягне за собою штраф згідно зі статтею 126 КУпАП, а у разі ДТП з вашої вини вам може бути виставлено зворотну вимогу (регрес) на компенсацію завданих збитків.

3. Спеціальні категорії: знижки та компенсації

Повне звільнення від ОСЦПВ скасовано. Однак для окремих категорій громадян передбачено пільгові умови — 50 % знижку на вартість договору:

  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • особи з інвалідністю ІІ групи;
  • постраждалі учасники Революції Гідності;
  • учасники війни;
  • пенсіонери;
  • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (І та ІІ категорій).

Знижка застосовується за умови, що транспортний засіб має робочий об’єм двигуна до 2500 см³ (або потужність електродвигуна — до 100 кВт), належить пільговику на праві власності, використовується виключно ним або особою з аналогічною пільгою, і не застосовується для надання платних послуг перевезення.

Також право на знижку 50% мають особи з інвалідністю І групи якщо транспортний засіб має робочий об’єм двигуна до 2500 см³ (або потужність електродвигуна — до 100 кВт), належить йому на праві власності (володіння), використовується виключно ним або іншою особою за присутності страхувальника, або особою з аналогічною пільгою, і не застосовується для надання платних послуг перевезення.

Додаткова компенсація передбачена для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни — у вигляді повернення сплаченої страхової премії з Державного бюджету України. Порядок компенсації визначає Кабінет Міністрів України.

4. Надійне джерело інформації

МТСБУ попереджає: Будьте уважними і перевіряйте інформацію, отриману з неофіційних джерел.

Чинний договір Автоцивілки — це не лише вимога Закону, а й гарантія вашого фінансового захисту у разі дорожньо-транспортної пригоди.