Дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування, визначені у статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Зокрема, учасники ДТП зобов’язані:
- терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції України;
- проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;
- вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;
- невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати МТСБУ повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.
Під час оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду відповідний підрозділ Національної поліції України встановлює та фіксує необхідні відомості щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності учасників цієї пригоди.
Важливо!
Водії та власники транспортних засобів, причетних до ДТП, власники пошкодженого майна зобов’язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений МТСБУ аварійний комісар або експерт, а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна.
Відповідно до абз. 2 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» «У разі настання події, яка є підставою для проведення регламентної виплати, МТСБУ у межах страхових сум, що були чинними на день настання такої події, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи».
З 1 липня 2022 року Постановою Правління Національного банку України від 30.05.2022 № 109 затверджено страхові суми у розмірі:
- за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю – 320 000 грн. на одного потерпілого, незалежно від кількості потерпілих;
- за шкоду, заподіяну майну потерпілих – 160 000 грн. на одного потерпілого, але не більше 800 000 грн. на одну страхову подію.
Для отримання відшкодування шкоди з Фонду захисту потерпілих необхідно виконати такі дії:
1.Невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) письмово надати МТСБУ повідомлення про ДТП.
Після цього з Вами зв'яжеться представник МТСБУ або Ви отримаєте лист від МТСБУ про порядок врегулювання претензії із переліком необхідних документів.
2.Відповідно до статі 35 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", для отримання відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має на це право, протягом 30 днів з дня подання письмового повідомлення про ДТП подає до МТСБУ такі основні документи:
а) заяву про страхове відшкодування (з обов’язковим зазначенням відомостей про взаєморозрахунки та наявності договору добровільного страхування майна «КАСКО»);
б) чинний на дату ДТП поліс ОСЦПВ або посвідчення відповідної пільгової категорії (учасника бойових дій, постраждалого учасника Революції Гідності, особи з інвалідністю І групи, особи з інвалідністю внаслідок війни, які керують належним їм ТЗ, а також особи, що керує ТЗ належним особі з інвалідністю І групи, у його присутності);
в) паспорт громадянина, а в разі його відсутності інший документ, яким відповідно до законодавства України може посвідчуватися особа заявника, якщо заявником є фізична особа;
г) довідка про присвоєння одержувачу коштів ідентифікаційного номера платника податку (за умови його присвоєння), якщо заявником є фізична особа;
ґ) документ, що підтверджує право власності на пошкоджене майно на день скоєння дорожньо-транспортної пригоди, (у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди, заподіяної майну);
д) документ, що посвідчує право заявника на отримання страхового відшкодування (довіреність, договір оренди, свідоцтво про право на спадщину), у разі якщо заявник не є потерпілим або його законним представником;
е) свідоцтво про смерть потерпілого (у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди, пов'язаної із смертю потерпілого);
є) документи, що підтверджують витрати на поховання потерпілого, (у разі вимоги заявника про відшкодування витрат на поховання потерпілого);
ж) документи, що підтверджують перебування на утриманні потерпілого, його доходи за попередній (до настання дорожньо-транспортної пригоди) календарний рік, розміри пенсій, надані утриманцям внаслідок втрати годувальника, (у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди у зв'язку із смертю годувальника);
з) відомості про банківські реквізити заявника.
Документи, зазначені у підпунктах "в" - "ґ", "е" надаються для огляду та зняття копії або в копіях, засвідчених заявником.
Документи зазначені у підпунктах "б" та "д" також надаються для огляду та зняття копії або в копіях посвідчених нотаріально або органом, установою чи організацією, що його видала.
У випадку надання копій документів, засвідчених заявником, МТСБУ має право вимагати для огляду оригінали таких документів.
Решта документів надаються в оригіналі.
Звертаємо Вашу увагу, що на підставі пункту 33.1 стаття 33 Закону водій транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди, особа, яка має право на отримання відшкодування (потерпілий), зобов'язані сприяти МТСБУ в розслідуванні причин та обставин дорожньо-транспортної пригоди, а саме: надати для огляду належний їй транспортний засіб або інше пошкоджене майно, повідомити МТСБУ про всі відомі їй обставини та надати для огляду та копіювання наявні у неї документи щодо цієї дорожньо-транспортної пригоди протягом семи робочих днів з дня отримання нею відповідної інформації або документа. Якщо зазначені особи з поважних причин не мали змоги виконати ці дії, вони мають підтвердити це документально.
Невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов'язків, визначених Законом, може стати підставою для відмови у здійсненні регламентної виплати, якщо це призвело до неможливості МТСБУ встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розміру заподіяної шкоди (підпункт 37.1.3 пункту 37.1 статті 37 Закону).
Після отримання повідомлення про настання події, МТСБУ має право направляти запити щодо отримання відомостей необхідних для своєчасного здійснення регламентної виплати, проте, з метою пришвидшення строків розгляду справи, пропонуємо сприяти МТСБУ у розслідуванні причин настання і обставин ДТП та надати, крім документів зазначених вище:
- копію довідки про пошкодження транспортного засобу, (первинна довідка складається відповідним підрозділом Національної поліції України на місці ДТП);
- довідку про ДТП, яка видається органами внутрішніх справ (розширена довідка із зазначенням інформації про учасників ДТП та про осіб, винних у скоєні ДТП);
- копію постанови суду, завірену належним чином (мокрою печаткою відповідного суду), що підтверджує відповідальність іншого учасника ДТП;
- довідку медичних установ про термін тимчасової непрацездатності (за необхідності);
- довідку спеціалізованих установ про встановлення інвалідності (за необхідності).
Прийняття МТСБУ рішення про здійснення регламентної виплати або вмотивоване рішення про відмову у здійсненні регламентної виплати приймається не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, за умови наявності зазначених вище документів.
У разі, якщо заява про здійснення страхового відшкодування чи інші документи, необхідні для прийняття рішення про здійснення регламентної виплати, подані з порушенням строку, встановленого Законом, строк прийняття рішення про здійснення регламентної виплати та його виплату може збільшитися на кількість днів такого прострочення.
ВАЖЛИВО!
В деяких випадках МТСБУ може запросити додаткові документи з метою встановлення всіх обставин ДТП та визначення розміру шкоди.
ПРОСИМО ВКАЗУВАТИ КОНТАКТНІ ДАНІ У ЗАЯВАХ ТА ПОВІДОМЛЕННЯХ ДЛЯ ПРИСКОРЕННЯ ПРОЦЕСУ ВРЕГУЛЮВАННЯ ЗБИТКІВ!
УВАГА!
У разі надання свідомо неправдивої інформації, МТСБУ може вжити заходів щодо повернення неправомірно сплаченого відшкодування, відповідно до діючого цивільного законодавства України, а також щодо притягнення до кримінальної відповідальності.