
5-7 червня представники МТСБУ взяли участь у 58 Генеральній Асамблеї Ради Бюро (the Council of Bureaux - COB) системи міжнародного страхування “Зелена картка”. Ця подія була особливою, оскільки водночас відзначалося 75-річчя від заснування цієї важливої міжнародної системи автотранспортного страхування. У рамках святкування, варто згадати багату та значущу історію, яка зробила організацію такою, якою вона є сьогодні.
Історія створення Ради Бюро бере свій початок 1949 року, але система “Зелена картка” почала функціонувати лише з 1953 року. За цей час було проведено значну роботу, спрямовану на зміцнення партнерських відносин між країнами-учасницями.
Основні принципи, які лежать в основі системи “Зелена картка”, були викладені в Рекомендації № 5 Підкомітету з автомобільного транспорту ЄЕК ООН ще у січні 1949 року. Важливо відзначити, що ці принципи залишаються актуальними й сьогодні:
- У кожній країні-учасниці створюється організація автостраховиків (Бюро).
- Кожне Бюро виконує подвійну роль: врегульовує претензії потерпілих осіб у зв'язку із дорожньо-транспортними пригодами, винуватцями яких є іноземні автомобілісти, та гарантує відшкодування витрат, понесених Бюро у інших країнах, де відбулися такі пригоди.
- Страховики транспортних засобів у країнах-учасниках системи можуть запропонувати покриття за кордоном, яке відповідає вимогам законодавства у країні відвідування.
- Органи влади у країні відвідування повинні прийняти страхове покриття, надане іноземними страховиками.
- Дійсний міжнародний страховий сертифікат (“Зелена картка”) служить доказом страхового покриття та визнається контролюючими органами.
На першій Генеральній Асамблеї Ради Бюро, яка відбулася 1-2 листопада 1951 року в Лондоні і зібрала представників 13 Бюро, було затверджено формат страхового сертифіката “Зелена картка”. Цей документ мав на меті забезпечити максимальну уніфікованість зовнішнього вигляду для усіх країн-членів системи та полегшити укладання таких договорів.
На початку сімдесятих років система “Зелена картка” розширилася з початкових 13 членів-засновників до 27 країн. Це розширення сприяло зростанню міжнародних автомобільних перевезень. Проте спочатку система “Зелена картка” була спрямована на полегшення міжнародного руху, оскільки вимога пред'являти документ на кожному кордоні забирала багато часу та перешкоджала вільному пересуванню людей і товарів.
Сьогодні система охоплює близько 1500 автостраховиків і діє по всій Європі, Північній Африці та на Близькому Сході. За оцінками, нині існує близько 500 мільйонів автомобілів, які потенційно можуть скористатися системою “Зелена картка”.
Система міжнародного страхування “Зелена картка” невпинно продовжує свій розвиток і встановлює нові цілі. Цьогорічна асамблея була насичена корисними сесіями, ключові з них включали:
- Ознайомлення з важливими оновленнями щодо списку представників з питань претензій у розділі COB Insurers & Partners щодо платформи співпраці, системи сповіщень та дотримання Угоди інформаційними центрами.
- Розгляд питань європейського законодавства: огляд останніх законодавчих змін та їх наслідків для сектора.
- Дослідження останніх розробок та найкращих практик, пов’язаних з системою “Зелена картка”, які стимулюють розвиток транскордонного автострахування.
Важливо зазначити, що МТСБУ безперебійно виконує свої зобов’язання члена системи міжнародного страхування “Зелена картка” вже понад 27 років (з 1997 року).
МТСБУ докладатиме всіх зусиль, що спрямовані на реалізацію отриманих цінних ідей та продовження наших спільних заходів для захисту потерпілих осіб у транскордонних дорожньо-транспортних пригодах, а також представництва інтересів страховиків-повних членів МТСБУ. Відвідування Генеральної Асамблеї Ради Бюро стало важливою подією, що сприяє зміцненню міжнародної співпраці та забезпеченню безперебійного функціонування системи “Зелена картка” в Україні.