Що таке страховий сертифікат «Зелена картка»?
Міжнародна система автомобільного страхування «Зелена картка» (далі-Система «Зелена картка») заснована у травні 1949 року відповідно до положень Женевської рекомендації № 35, прийнятої Підкомітетом по дорожньому транспорту Економічної комісії Організації Об’єднаних Націй для Європи. Основними завданнями системи було створення механізму захисту інтересів власників транзитних автомобілів та потерпілих від цих автомобілів у країні відвідування. Таким чином було знайдено та імплементовано ефективне вирішення проблеми гарантій відшкодування шкоди, спричиненої транспортними засобами, зареєстрованими за кордоном через створення Системи «Зелена картка», яка почала діяти з січня 1953 року. Система репрезентує собою партнерство національних ринків автострахування та урядів відповідних країн. Фактичними суб’єктами Системи виступають Бюро країн та страхові компанії - їх члени, уповноважені здійснювати обов’язкове страхування цивільної відповідальності.
Значним кроком у розвиток міжнародної системи автострахування «Зелена картка» стало прийняття 94 сесією Європейської економічної комісії ООН у листопаді 2000 року нової Зведеної резолюції щодо покращення автодорожнього руху. Зазначена Резолюція була схвалена усіма країнами, що входять до цього міжнародного органу, в тому числі і Україною. Зокрема, йдеться про умови функціонування та вимоги до національних бюро тих країн, які входять у Систему «Зелена картка». А саме:
«1. У кожній країні уряд офіційно визнає єдину організацію, утворену уповноваженими страховиками як своє національне страхове Бюро. Тільки страховики, котрі мають повноваження на здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів щодо третіх осіб, можуть бути членами Бюро тієї країни, що уповноважує їх видавати страхові сертифікати відповідного формату та взірця. Всі такі страховики мають бути членами Бюро і брати участь у його фінансуванні з тим, щоб Бюро мало можливість виконувати свої фінансові зобов’язання .
2. Бюро утворене у відповідності з наведеним вище пунктом 1, має приєднатися та підтримувати міжнародний орган, відомий як «Рада Бюро». Рада Бюро – керівна організація міжнародної системи автострахування «Зелена картка» діє під егідою підкомітету по дорожньому транспорту Європейської економічної комісії.
3. Бюро надає своїм членам-страховикам сертифікати страхування «Міжнародну картку автострахування «Зелена картка», які дійсні для однієї, або більше країн, або уповноважує своїх членів друкувати власні сертифікати для видачі їх своїм страхувальникам від ризиків щодо третіх осіб».
Україна, першою з країн на пострадянському просторі, слідом за Естонією, приєдналася до міжнародної системи автострахування «Зелена картка».
Створивши відповідну законодавчу базу для здійснення діяльності на міжнародному рівні, у червні 1997 року відповідно до рішення 31 Генеральної Асамблеї Ради Бюро, яка відбулася у Будапешті (Угорщина), Національне бюро України прийнято до Міжнародної системи автострахування "Зелена картка", а його членство у цій системі було активізовано з липня 1998 року, як "перехідного члена".
Вступ України в Систему «Зелена картка» став надзвичайно важливим кроком для саморозвитку системи і її географічного розширення у напрямку країн колишнього Радянського Союзу. Про це йшлося в листі Генерального секретаря Ради Бюро п. Майкла Ніколсона на адресу Кабінету Міністрів України від 24.04.2001, а саме: «Україна є важливою державою для Європейського автомобільного транспортного руху, оскільки вона розташована в центрі Європи, і пов’язує транспортні потоки країн Східної і Західної Європи… Ми цілком визнаємо роль Моторного (транспортного) страхового бюро України у якості як Бюро-врегулювальника, так і Бюро-платника. На сьогодні МТСБУ виконує всі передбачені фінансові зобов’язання щодо перестрахування та надання необхідних гарантій…».
На засіданні 38 Генеральної Асамблеї Ради Бюро, яке відбулося у Люксембурзі 27.05.2004, було прийнято рішення про набуття України з 01.01.2005 статусу «повного члена» в міжнародній системі автомобільного страхування “Зелена картка” за умови виконання Бюро України вимог, виставлених Радою Бюро Міжнародної системи, які були зняті з МТСБУ з 01 січня 2009 року.
ДІЯЛЬНОСТІ
СТРАХОВИКІВ ПЕРЕГЛЯНУТИ