26,7 млн євро сплачено потерпілим у ДТП з вини українських водіїв за кордоном: підсумки півріччя ринку «Зелена картка»


26,7 млн євро сплачено потерпілим у ДТП з вини українських водіїв за кордоном: підсумки півріччя ринку «Зелена картка»

У січні–червні 2025 року українські автовласники уклали 654 038 міжнародних договорів страхування «Зелена картка», що на 8,74% менше порівняно з аналогічним періодом 2024 року. Основним чинником зниження стало обмеження термінів перебування транспортних засобів з українською реєстрацією в окремих країнах ЄС. У результаті багато власників були змушені перереєструвати автомобілі за місцем проживання та укладати договори з іноземними страховиками.

Найбільшу кількість укладених договорів міжнародного страхування «Зелена картка» мають страховики:

  • «Українська страхова група» – 144 958 шт.,
  • «ТАC» – 128 668 шт.,
  • «ПЗУ Україна» – 82 259 шт.,
  • «КНЯЖА ВІЄННА ІНШУРАНС ГРУП» – 66 956 шт.,
  • «ВУСО» – 47 063 шт.

За січень-червень 2025 року страхові премії за міжнародними договорами страхування зменшилися на 1,67% порівняно з аналогічним періодом 2024 року та склали понад 2,6 млрд грн. Лідерами за сумою нарахованих страхових премій за перше півріччя 2025 року стали «ТАС», «Українська страхова група» та «ПЗУ Україна».

У січні–червні 2025 року іноземні врегулювальники подали 7 616 вимог щодо ДТП, скоєних українськими водіями за кордоном — це на 5,13% менше, ніж за аналогічний період 2024 року. Сума сплаченого відшкодування становила 26,7 млн євро, що на 2,47% більше, ніж торік.

Зменшення кількості вимог напряму пов’язане зі зниженням обсягів укладення договорів. Проте загальна сума виплат залишається стабільно високою через тривалий цикл врегулювання збитків (виплати можуть здійснюватися через роки після ДТП).

За перше півріччя 2025 року найбільша кількість урегульованих вимог від іноземних врегулювальників стосувалася договорів «Зелена картка», укладених з СК «ТАС» - 2 161 штук, а загальна сума відшкодування за ними становить 6,9 млн євро.

Також значну кількість врегульованих вимог за договорами «Зелена картка» мають страховики:

  • «Українська страхова група» – 1 290 вимог на суму 4,9 млн євро;
  • «КНЯЖА ВІЄННА ІНШУРАНС ГРУП» – 861 вимог на суму 2,9 млн євро;
  • «ПЗУ Україна» – 667 вимог на суму 1,9 млн євро.

За словами Директора Бюро «Зелена картка» Олександра Салайчука:

«Український ринок міжнародного автострахування продовжує працювати стабільно, незважаючи на зовнішні виклики та зміни в регуляторному полі європейських країн. Зменшення кількості укладених договорів є очікуваним і пояснюється, зокрема, новими вимогами до перебування транспортних засобів з українською реєстрацією за кордоном.

Водночас зберігається високий рівень страхових виплат, що свідчить про надійний захист потерпілих у транскордонних ДТП завдяки функціонуванню міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка», а також про відповідальність українських страховиків, які належним чином виконують взяті зобов’язання за договорами страхування «Зелена картка».

Ми закликаємо водіїв не нехтувати страховим захистом під час поїздок за кордон. Сертифікат «Зелена картка» — це не лише юридична вимога, а й реальний інструмент захисту від непередбачуваних подій у транскордонних подорожах».

Наявність чинного сертифіката «Зелена картка» — обов’язкова умова для виїзду за кордон на транспортному засобі з українською реєстрацією. Потенційні витрати у разі ДТП можуть у десятки разів перевищувати вартість поліса. Оформити «Зелену картку» можна виключно у страховиків — повних членів МТСБУ або їхніх офіційних представників.

Перелік акредитованих компаній доступний за посиланням: https://mtsbu.ua/about/full-member-insurances.